top of page

MOTORU ÇALIŞTIRMAK BU KADAR KOLAY….

tanim2.jpg

GÜNEŞ ENEJİSİ

Motorunuzu doğrudan güneş ışığı ile çalıştırabilirsiniz. Başlamak için sadece volanı hafifçe çevirin. Üst yüzey sıcak taraf ve alt taraf soğuk taraf olacaktır. Tüm 'solar' motorlar güneş enerjisi için optimize edilmiştir.

tanim2.jpg

VÜCUT ISISI

 Motorlar 10°C derece sıcaklık farkında çalışmaktadır. Elleriniz 37°C'dir, bu nedenle çoğu iklimde (27°C veya daha az) motor elinizin ısısıyla çalışacaktır.

tanim2.jpg

SICAK İÇECEK

Motoru taze demlenmiş çay, kahve veya kaynamış su üzerine yerleştirmek motorun hızlı çalışması için yeterli enerjiyi sağlayacaktır. Genellikle bir fincanda 30 dakikadan fazla çalıştırabilirsiniz.

tanim2.jpg

BUZ KÜPÜ

 Motorun altına buz koyarak ters yönde (sıcak taraf üstte) çalışmasına neden olur. Üzerine buz küpü de koyabilirsiniz.

Tüm Stirling motorları sıcaklık farkından güç alır. Alüminyum ve paslanmaz çelik düşük sıcaklık motorlarında bu fark, normalde alt plakanın oda sıcaklığının üzerine ısıtılması ve üst plakanın oda sıcaklığında kalmasına izin verilmesiyle elde edilir.

Ayrıca, şeffaf güneş enerjisi düşük sıcaklık motorlarının avucunuzun içinde güneş ışığında bile çalışacaktır. Elinizden çıkan ısı doğrudan akrilik plakadan geçer ve ana bölmenin içindeki havayı doğrudan ısıtır. Üst tarafta, havadaki ısı, üst plakadan geçmek zorunda kalmadan doğrudan motordan atılır.

Motor eldeki ısıyla çalışacak şekilde tasarlanmıştır, ancak panel radyatörDijital TV kutusu, adsl modem, masa lambası, sıcak su - çay veya kahve,  güneş ışığı dahil olmak üzere çok çeşitli ısı kaynaklarından yararlanıp iyi derecede çalışacaktır.

Motoru bir buz kasesinin üzerine koyarsanız ters yönde çalışacaktır, bunun nedeni Stirling motorlarının bir sıcaklık farkı üzerinde çalışmasıdır ve geleneksel çalıştırmada olduğu gibi üst plakanın soğuk veya alt plakanın soğuk olması önemli değildir.

Düşük sıcaklık motor modelleri, okullarda, bilim atölyelerinde, fen ve teknik laboratuvarlarda kavramsal bilgiyi somut olarak en iyi şekilde açıklayack ve enerji türlerini öğrencilerin daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Yüksek mühendislik bilgisi ve hassas işçilik ile üretilen modeller, okul projelerinde deney kiti olarak tasarlanmıştır. 

bottom of page